Wakacje z dziećmi – jak podejść do tematu?

Wakacje z dziećmi

 Wakacje z dziećmi – przyjemność czy obowiązek?

Nowy rok szkolny to dla ucznia niezbyt miłe doświadczenie. Dobrze wiesz, że jest mu wtedy ogromnie ciężko. Twoja starsza córka nie przeżywa tego tak bardzo, jak syn. On nie może się pogodzić z myślą, że trzeba będzie wstawać wcześnie rano. W porze śniadania będzie musiał się pośpieszyć ze zjedzeniem płatków śniadaniowych lub przyrządzonych przez Ciebie kanapek. Higiena i mycie też nie idą mu najlepiej. Najczęściej te czynności odbywają się w żółwim tempie. Noszenie plecaka to dla smyka kolejna przeszkoda. Zazwyczaj jest on ciężki, a jego dźwiganie strasznie męczy. Na koniec zostaje zakładanie butów, kurtki a w deszczowe i zimne dni czapki. Następuje ostatnia cześć porannego rytuału. Maluch zabiera pojemnik z drugim śniadaniem. I wychodzi sam do szkoły. I wtedy każdy z wasz przypomina sobie o wakacyjnych szaleństwach. Wakacje z dziećmi mogą być przyjemne. Tworzą wspomnienia które zostają z wami.

Obowiązki w trakcie szkoły

Ty cieszysz się, że to już koniec porannego maratonu. Ze spokojem zabierasz się za wykonywanie zaplanowanych czynności. Syn w tym czasie pisze, liczy, rachuje. Rozwija zdolności manualne, wykonując prace plastyczne. Przez niemal sześc godzin przebywa w murach szkolnych. Gdy wraca w porze posiłku do domu. Ty zwarta, stęskniona i gotowa. Czekasz na niego z gorącym obiadem na stole. Po zjedzeniu niemal wszystkiego zmęczony młody chłopiec udaje się na spoczynek.Ty masz wolne i możesz zrobić coś dla samej siebie. Synek jest w swoim pokoju i śpi lub też gra na komputerze. Nie masz nic przeciwko, bo wiesz, że młody organizm musi się porządnie zrelaksować. Jest w nim tyle energii, że ona musi znaleźć gdzieś ujście.

Pomoc w lekcjach

Około piętnastej następuje znacznie mniej przyjemna cześć dnia Chodzi mianowicie o odrabianie lekcji. Ty też za nią nie przepadasz. Wiesz jednak, że jest ona konieczna. Uczeń początkowych klas musi być skupiony, na tym, co robi. Musisz codziennie sprawdzać, czy odrobił lekcję. Inaczej już na starcie roku szkolnego narobi sobie zaległości. To ważne byś była konsekwentna. On musi wiedzieć, kto tu rządzi. Choć się buntuje, Ty wiesz, że to dla jego dobra. Po kolacji uczeń może pooglądać telewizje lub robić na co tylko ma ochotę. Około dwudziestej pierwszej powinien już być w łóżku i smacznie spać. Ty wtedy masz czas, by się umyć i położyć. Ten scenariusz powtarza się do czerwca.

Wakacje

W lipcu w waszym domu pojawia się temat wakacji. A konkretnie w jaki sposób je spędzicie. Wspólnie z mężem zastanawiacie się, czy:

  • wakacje z dziećmi to dobry pomysł,
  • nie masz za bardzo ochoty na wakacje z dziećmi. Wolałabyś wysłać syna i córkę na wieś do babci.

Świeże wiejskie powietrze dobrze im zrobi. Na wsi będą miały kontakt z naturą, zwierzętami. Ruch uliczny też jest tam mniejszy, więc ryzyko wypadku komunikacyjnego znacznie spada. Po burzliwej dyskusji w gronie rodzinnym, w końcu ustalacie ostateczny plan działania.

Internet pomoże w wyborze

Dzieci pojadą na letni obóz sportowy. A ty i mąż zostaniecie na ten czas w domu. Wspólny wyjazd na urlop odkładacie w czasie. Ty jako nowoczesna mama wiesz, w jaki sposób wykupić rezerwację na wakacje dla swoich dzieci. Wchodzisz w przeglądarkę internetową i przecierasz oczy ze zdumienia. Fraza wakacje dla dzieci ma chyba z tysiąc wyświetleń. Po pięciu minutach przestajesz panikować. Zabierasz się do wstępnej selekcji. W końcu znajdujesz ofertę satysfakcjonującego cię obozu letniego dla najmłodszych.

Tanio i fajnie

Cieszysz się, bo trzytygodniowy pobyt w tym miejscu nie okazał się zbyt kosztowny. Pytasz dzieci o zgodę. Po otrzymaniu twierdzącej odpowiedzi oddychasz z ulgą. Rozwiązałaś nurtujący Cię problem. Pozostało przypilnować, by dzieci odpowiednio się spakowały. Następnie w dniu wyjazdu odprowadzasz je wspólnie z mężem na miejsce zbiórki autokarowej. Wsadzasz do środka i machasz na pożegnanie. Na krótki czas będziesz mogła zapomnieć o troskach rodzicielskich.